Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

Türkoğlu Meslek Yüksekokulu


Türkoğlu MYO Müdürü Yrd. Doç.Dr. Adem EROL, Müdür Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Yusuf Ziya KOCABAŞ ve Tıbbi Bitkiler programı öğrencileri MYO Uygulama bahçesine Lavanta bitkisi fidelerini diktiler.

MYO Müdürü Yrd. Doç.Dr. Adem EROL yaptığı açıklamada; MYO binamızın bulunduğu Türkoğlu yerleşkesi geniş bir alana sahip, daha önceki binamızın alanı bu yöndeki çalışmalar için uygun değildi, bu nedenle öğrencilerimizin derslerde gördükleri teorik bilgilerin uygulamalarını yapmak üzere bu çalışmayı başlattıklarını ifade etti. Ayrıca daha önce Meslek Yüksek Okulumuzda Lavanta yetiştiriciliği hakkında seminer vermiştik, Türkoğlu ilçesi tıbbi bitki yetiştiriciliği açısından oldukça elverişli, yaptığımız bu uygulama bahçesi çalışması ile yetiştirmeyi hedeflediğimiz farklı tıbbi bitki türlerinin bu alanda yetiştiricilik yapmak isteyen öğrencilere ve ilçe halkına yol göstereceği ve fikir vereceğini düşünüyorum dedi.

Öğrenciler ile birlikte Lavanta fidelerinin dikimi yapıldıktan sonra Yrd.Doç.Dr. Yusuf Ziya KOCABAŞ, lavanta bitkisi hakkında şu bilgileri verdi: Lavanta bitkisi, 1 m’ye kadar boylanabilen, yarı çalımsı, çok yıllık bir bitkidir. Lavanta bitkisinin ekonomik olarak kullanılan kısmı çiçekleridir. Bitkinin çiçek ve çiçek saplarından elde edilen uçucu yağ, dünyada ticareti en fazla yapılan 15 uçucu yağdan birisidir. Uçucu yağ bileşenlerinde en fazla linalool ve linalil asetat bulunmaktadır. Uçucu yağ kalitesi bu bileşenlerden linalil asetat oranına göre belirlenmektedir.Lavanta uçucu yağı, en fazla kozmetik ve parfüm sanayinde kullanılmaktadır. Bunun yanında güzel kokusu nedeniyle sabun ve diğer endüstri kollarında, ilaç sanayinde ve ağrı kesici, sakinleştirici, uykusuzluk giderici özellikleriyle de aromaterapide kullanılmaktadır. İdrar arttırıcı ve romatizma ağrılarını dindirici etkisi de vardır. Lavanta çiçekleri sedatif etkisinden dolayı çay şeklinde de kullanılmaktadır.


 

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı